PKP – Włoszczowa Północ

Stacja PKP Włoszczowa Północ została otwarta 16 października 2006 r, budząc przy tym sporo kontrowersji, ponieważ znajduje się na Centralnej Magistrali Kolejowej, gdzie do tej pory między Grodziskiem Mazowieckim a Zawierciem pociągi jeździły bez żadnych przystanków. Smaczku całej sprawie dodał fakt że stacja powstała osobistych zabiegów ministra Przemysława Gosiewskiego i tak Włoszczowę okrzyknięto Gosiewem 🙂

Szum jaki powstał wokół tej sprawy wydaje  się grubo przesadzony. Po pierwsze koszty budowy podawane wielokrotnie w mediach były kilkukrotnie przesadzone. Na stacji zatrzymuje się jedynie kilka pociągów na dobę, co stanowi niewielką część ogólnej liczby przejeżdżających tamtędy pociągów. Liczba pasażerów wsiadających/wysiadających została podana nieobiektywnie, ciężko się spodziewać tłumów w pociągu z Warszawy o 7 rano 🙂 a o tej godzinie najczęściej czatowali reporterzy na peronie. Według badań PKP średnio 30 osób na pociąg korzystało z tej stacji, co jest niezłym wynikiem średnim, przed weekendem z pociągu z Warszawy wysiada ok 100 osób. Tym niemniej rozgłos na temat tej stacji i samej Włoszczowy wpłynął pozytywnie na region, nawet słyszałem opinie że wpłynął na rozwój gospodarki, a na pewno turystyki.

Stacja stała się jednym z podstawowych punktów programu dla zwiedzających okolicę. Bylem kiedyś świadkiem jak w czasie postoju pociągu, kilku podróżnych wysiadło na peron, po uprzednim odstawieniu piwka, ucałowali z wielkim zaangażowaniem kostkę na peronie 🙂 Nie mówiąc już o tym że niektórzy znajomi rozdawali autografy po wejściu do pociągu 🙂

Z powodu tak dużej popularności tej miejscowej atrakcji turystycznej chciałbym przybliżyć wszystkim jak to naprawdę wszystko wygląda.

Stacja Włoszczowa Północ znajduje się na obrzeżach Włoszczowy (zaznaczone na mapie strzałką), do tej pory była to jedynie stacja towarowa. Główna stacja PKP we Włoszczowie, na linii kolejowej Kielce-Częstochowa znajduje się kilka kilometrów od Włoszczowy (prawy dolny róg mapy).

mapa

Tablica

Na zdjęciu poniżej można zobaczyć podjazd na peron.

Podjazd

A oto i cały jeden peron i bocznica kolejowa.

Peron

Hmm … A to chyba powinienem nazwać poczekalnia 🙂 Bardziej to wygląda na przystanek autobusowy niż kolejowy, ale jak deszcz leje to wystarczy. Często podróżni czekający na pociąg nie mieszczą się pod dachem .. tylu ich było 😉

Poczekalnia

 Dla zainteresowanych rozkład pociągów, nie dajcie sie zwieść ilościa połączeń, część z nich kursuje tylko w weekend (rozkład pkp).

Rozkład

Jeden z pociągów mijający stacje z dużą prędkością.

Pociąg

 Dla porządku poniżej są zdjęcia ze stacji PKP Włoszczowa na trasie Kielce-Częstochowa.

PKP

PKP budynek

Starania o wybudowanie stacji na CMK trwały od wielu lat, poseł P.Gosiewski (za którym nie przepadam i na pewno nie będę na niego głosował) chcąc wkupić się w łaski regionu pomógł zrealizować ten projekt. Nagłośniono to w sposób który jednoznacznie sugerował że cała ta inwestycja jest wielką pomyłką, tym nieważne jak się mówi ważne że się mówi i całe zamieszanie przyniosło więcej pozytywnych skutków.

Dodane 14.04.2007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *