90-ta rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Listopad to szczególny miesiąc w historii i tradycji polskiej. 90 lat temu, 11 listopada 1918 roku,  po ponad wiekowej niewoli i poddania zaborczej okupacji, Polska powróciła na mapę Europy. Tego dnia świętujemy odzyskanie niepodległości.

 

„JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA PÓKI MY ŻYJEMY…”

 

        Słowami polskiego Hymnu Narodowego rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji 90-tej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Apel przygotowali uczniowie Szkoły Filialnej w Ludyni pod opieką: Małgorzaty Knap, Małgorzaty Spurek oraz księdza Tomasza Chojna . Na uroczystości obecny  był  proboszcz parafii Kozłów, ksiądz Krzysztof Liburski, poczet sztandarowy OSP Ludynia oraz mieszkańcy wsi wśród których obecne były osoby pamiętające jeszcze ostatnia wojnę. W części artystycznej uczniowie przedstawili widzom krótką lekcję historii – od momentu spotkania trzech zaborców i ostatniego rozbioru Polski, przez wydarzenia związane z represjami i powstaniami narodowowyzwoleńczymi, do dnia zakończenia I wojny światowej.

 

 

 

        Scenki przeplatane były pieśniami patriotycznymi, które potęgowały podniosły nastrój akademii. Nie zabrakło ,, Roty”, ,,Boże coś Polskę…”, Ułani ułani…” oraz piosenek partyzanckich z ostatniej Wojny.  Dla wielu widzów były to bardzo wzruszające chwile. Mali artyści w prosty, ale wymowny sposób przekazali obecnym przesłanie aktualne od lat. O niepodległość należy walczyć i dbać zawsze i bezustannie, aby następne pokolenia również mogły żyć w wolnej i suwerennej Polsce.

Nad zebranymi w zadumie czuwał portret Marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanowił jedna z głównych części wystroju.

 

 

 

 

         Akademię zakończył ksiądz proboszcz Krzysztof Liburski, który w swej przemowie podkreślił ważność dnia 11 listopada w historii Polski, zasługi marszałka Józefa Piłsudskiego dla niepodległości państwa, a także wspomniał o ogromnym poświęceniu wszystkich tych, którzy za wolność swoją i naszą oddali życie .Dziękując dzieciom, nauczycielom, strażakom podkreślił, iż dzięki takim uroczystościom uczymy młode pokolenia poczucia tożsamości narodowej oraz odpowiedzialności za kraj.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej ważnej dla nas wszystkich uroczystości.

Nauczyciele Szkoły Filialnej w Ludyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *